Penziony | Kempy | Rekreační střediska | Rekreační ubytování | Lyžování | Restaurace | Marketing ubytování
EN | DE | CZ

Tip na výlet? Česká Kanada láká na výlety i rekreace

13.05.2010 |

Hotel Besídka

Přírodní park, jehož krajina připomíná kanadskou divočinu, se rozkládá na rozhraní Třeboňska a Jindřichohradecka. Oblast, která je ohraničena jihočeskými městy Dačice, Nová Bystřice, Slavonice a obcí Kunžak, přímo vyzývá k toulkám přírodou a k návštěvě nejrůznějších památek.

Rybníky, údolí řek a potoků, hluboké lesy s lučnatými pastvinami a políčky, ale i mnohé kulturní památky – díky tomu všemu je Česká Kanada vyhledávaným místem turistů nejenom na jednodenní výlety, ale i na dlouhodobější rekreaci. Cyklisté uvítají hustou síť zdejších asfaltových silniček vedoucích krásnými lesními úseky a mírně zvlněným terénem.

Nejvyšším vrcholem České Kanady je Vysoký kámen u Kunžaku, který dosahuje nadmořské výšky 738 metrů. Po celé oblasti jsou rozesety skalní a kamenné útvary bizarních tvarů. Českou Kanadu roztíná středem evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem, svými toky ji obepínají řeky Nežárka a Moravská Dyje. Četné romantické rybníky slouží především k chovu ryb a mnohé mají význam jako hnízdiště a shromaždiště vodního ptactva. V létě se některé z nich mění v oblíbená koupaliště – například rybník Komorník, Ratmírovský, Pěněnský a Zvůle. Centrem České Kanady je odnepaměti románská zřícenina hradu Landštejn.

Historická úzkorozchodná trať

Česká Kanada se může pochlubit unikátní historickou úzkorozchodnou tratí vedoucí z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Trať, na kterou první vlak vyjel již v roce 1897, je dlouhá 33 kilometrů. Dokumentuje vývoj železniční dopravy v ČR a svézt se po ní můžete ve vagónech z roku 1899. Projížďka trvá zhruba jeden a půl hodiny a zvláště pro děti je jízda vláčkem romantickou kopcovitou krajinou s množstvím lesů, vodních toků a rybníků přímo pohádkovým výletem.

Jindřichův Hradec

Za zhlédnutí v České Kanadě či jejím blízkém okolí zcela jistě stojí Jindřichův Hradec, jehož historické jádro je městskou památkovou rezervací. Zdejší monumentální soubor budov hradu a zámku patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Jindřichohradra­decké muzeum je proslulé Krýzovými jesličkami – největším mechanickým lidovým betlémem na světě.

Putování po Telči a jejím okolí

Kousek na východ od Jindřichova Hradce leží malebná Telč, jejíž centrum je zapsáno na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. Pohádkovou Telčí a jejími pestrobarevnými domy se mohou turisté kochat i z výšky a nemusejí si k tomu pronajímat horkovzdušný balon. Postačí, když se vypraví na severozápad od města na vyhlídkovou věž Oslednici.

Okolí Telče však láká k mnoha dalším zajímavým výletům, za probádání zcela jistě stojí přírodní rezervace Luh u Telče, nedaleký hrad Roštejn či město Dačice, které také rozhodně má návštěvníkům co nabídnout – například zámek s rozsáhlým parkem, vyhlídkovou kostelní věž a nově opravený komplex františkánského kláštera.

Slavonice a hrad Landštejn

Z Dačic už je to necelých 15 kilometrů do Slavonic, které se pyšní renesančním historickým náměstím a pro svou malebnost jsou nazývány „malá Telč“. Návštěvníci tu právem budou žasnout nad výpravnými freskami v interiérech domů, nad jejich sgrafitovými fasádami a kamennými zdobnými portály.

Zdejší spletité podzemní gotické chodby jsou částečně zpřístupněny veřejnosti. Zajímavosti o městě a jeho okolí se turisté dozvědí ve slavonickém muzeu. Nesmíme opomenout, že Slavonice žijí kulturou – konají se tu četné výstavy, trhy, festivaly… Ze Slavonic lze při poznávání krás zdejší krajiny pokračovat například na zříceninu hradu Landštejn, který leží téměř na hranici s Rakouskem. Z věže tohoto kdysi hrdého strážního hradu je hezký výhled na okolní krajinu.

Zámek Červená Lhota

Toto renesanční sídlo zcela jistě stojí za návštěvu, naleznete je pouhých 20 kilometrů od Jindřichova Hradce. Drobná, ale o to půvabnější národní kulturní památka stojí uprostřed rybníka na pevném skalnatém ostrově a je přístupná přes kamenný most spojující hráz s ostrovem.

K červené barvě fasády se váže hned několik temných pověstí. V jedné se například setkáváme s krásnou zámeckou paní, kterou oknem odnesl čert. Její tělo nebylo nikdy nalezeno a jen krvavé stopy na bělostných stěnách zámku svědčily o jejím strašném konci. Romantický novogotický zámeček byl původně tvrzí, v 16. století mu Kábové z Rybňan vtiskli renesanční podobu, v dalším století se zámek dočkal rozšíření. Interiéry vynikají ojedinělou štukovou výzdobou. Na zámku se točilo i několik pohádek.

Kde složíte hlavu na cestách po zdejším kraji:

Slavonický hotel Besídka koresponduje s poetikou kultovního divadelního spolku Sklep, se kterým je historická budova spjata. Ubytování si užijete v pokojích se specifickou atmosférou a majících příznačné názvy – Pan Hanák, Pan Boháč či třeba pokoj Manželka národů. V místní keramické dílně si můžete vyrobit vlastní originální keramické dílko.

Nad městečkem Kunžak, na okraji České Kanady, poskytne turistům zázemí rekreační centrum Česká Kanada. Nabízí ubytování v chatkách, bungalovech, v útulných pokojích penzionu, ale i v komfortních apartmánech. Uzpůsobeni jsou zde i pro invalidní hosty. Na děti tu čeká hřiště, herna, pískoviště či trampolína, dospělí ocení rozsáhle sportovní zázemí. V případě deštivého počasí poskytne azyl až 80 hostům zastřešená pergola s kamenným grilem.

Přímo v Kunžaku můžete složit hlavu v penzionu Bělidlo, který nabízí široké sportovní zázemí. Přímo v objektu penzionu je možnost využití posilovny, sauny s malým bazénem, vířivé vany pro více osob a krytého bazénu s protiproudem. V těsné blízkosti penzionu se nachází nová sportovní hala.

Pro výlety po Telči a okolí je ideální hotel Šiškův mlýn v nedalekém Vanově, usazený v romantické zeleni. Tento zrekonstruovaný barokní mlýn z roku 1580 je přetvořený v hotel a je součástí rozsáhlého 18jamkového golfového areálu Telč – Šiškův mlýn.

Nedaleko zámku Červené Lhota se mohou turisté ubytovat v penzionu Andělský dvůr, ve vesničce Světce. Historie tohoto objektu jako chalupářského stavení sahá podle místních dochovalých pamětí až do 12. století. Zdejší pokoje jsou citlivě a stylově zrekonstruované, na své si tu přijdou třeba rodiny s dětmi – chovají tu četné zvířectvo. Odevšad tu dýchá klid, pohoda a romantika.

Autor: Správce Katalogu

Článek zmiňuje následující ubytovací zařízení: Hotel Besídka

Diskuse

Zatím není žádný názor k tomuto článku.

User Login
registrovat Přihlašte pohodlně se pomocí svého účtu na Facebooku
Počet registrovaných uživatelů: 76157